Zápisky Odemne, Jakub Fiala

Kreslím a hraju volejbal, tedy jsem — www.odemne.com

Hraju volejbal, tedy jsem

5. srpna 2017

Jak vypadá ideální letní den? Se sluncem, volejbalovou sítí a balonem nad hlavou, pískem pod nohama, vodou opodál a soupeři s úsměvem.

10. řeka – Morava – čistá příroda

2.–7. červenca 2017

Desetiboj splněn. Podesáté v řadě jsem týden prázdnin věnoval výletu, jehož náplní je neustálé pádlování a stavění stanů. Tentokrát se sluší ještě dodat: „A přenášení lodí přes překážky…“

2016

Pod Tatrou se splouvá, rieka divo tečie

3.–8. červenca 2016

Voda s pořadovým číslem 9 a cestování na Dálný východ – taková byla letošní výzva. Horní část Hronu, druhé nejdelší slovenské řeky, nás uvítala četnými peřejkami, přírodou bohatou na převýšení a sluncem, které baví hřát.

Obrigado, Portugal

19.–26. června 2016

…nebo-li „Díky, Portugalsko“. Za modré nebe, otužení v oceánu, strouhanku pod nohama a volejbalový míč nad hlavou. Díky za výborný relax, který byl aperitivem pro následující dva měsíce tepla.

2015

8. voda s Vydrýskem a Murphym v zádech

5.–10. červenca 2015

Jak začít článek o vodě tentokrát? Tak třeba připomenutím předchozí návštěvy Pootaví z roku 2010. Zatímco sestava lidí se za ta léta, až na Honzu, zcela proměnila, nálada nám zůstala pořád stejná – veselá.

2014

Italské peklo a ráj

Srpen–září 2014

Co může být krásnějšího jak italský průmyslový přístav v Terstu nebo olejové pusté pobřeží kousek od přírodní rezervace? Tak třeba Benátky, lasagne, poctivá zmrzlina, panini, Caorle nebo výhra v Takenoku.

2013

Osm let na cestě k bakalářskému titulu

3. srpna 2013 | FI MU, Brno

Možná jsem studoval tak dlouho proto, abych vám představil opravdový příběh, který obsahuje vše. Nevím. Hlavní však je, že i kdybych neodstátnicoval, stejně by dopadl dobře. Totiž nad závěry, které slouží statistikám a souhrnům, stavím průběh. A ten byl léta veselý…

2012

Jesenické vodopády vousatého praPraděda

1.–5. srpna 2012 | Jeseníky/Praděd/Priessnitz

Jeseník bez Jeseníku jako sen bez snu. Vím, že by mě děcka ze základky ukamenovala za návrh nového vzoru, jenže když tam bylo tak kráásně… Pět dní caprtání, fotografování – děkuju Filipovi s Michalem – a hraní deskovek v půli prázdnin mi probudilo úsměv ve tváři.

Festivalové rozjímání – z peřejek na červený koberec

1.–6. července 2012 | Kynšperk/Loket/Vary/Klášterec

Do pětice všeho dobrého a ještě lepšího jsem se vydal splouvat českou vodu, ale letos poprvé jsme vstoupili do stejné řeky – festivalové Ohře. Po loňské výhni na Sázavě jsme si kromě sněhu zkusili snad všechny druhy počasí.

2011

Den, kdy trenér Hlinka posílil své řady

7. září 2011 | Jaroslavl, Rusko

Ivan Hlinka začal sestavovat nový tým pro nadcházející nebeské mistrovství světa. Potřeboval mladou krev, a tak mu byl přidělen osud čtyř vynikajících československých hokejistů. Jana Marka, Karla Rachůnka, Josefa Vašíčka a Paľa Demitry.

Bezhlavé přeúchylování cizích jmen

3. září 2011 | Brno

Kdyby byla čeština baletkou, svou hedvábnou ohebností by usilovala o primabalerínu vídeňské opery. Dobrý choreograf jí naslouchá, zatímco špatný podsouvá i prvky, které ji jsou cizí.

Dvacet deka webu s logem a, prosím, nešulit

22. srpna 2011 | Brno

Úvodní článek pentalogie o webovém řemeslu, ve kterém se, ostatně jako v každém, vyskytují mnohá úskalí. Článek by měl dopomoci především těm, kteří se chtějí prezentovat slušnými stránkami a nechtějí být podvedeni.

K večeři svíčková s bagetou a šéfem Microsoftu

16. srpna 2011 | Praha

Po krásném výletu do Francie jsem o chlebu a vodě, takže vícechodovou večeři při jednom z pražských podvečerů jsem vážně uvítal. A komu se poštěstí, aby byl pozván šéfy českého Microsoftu a českých Windows? …svět je naruby – i trdlu z Brna – komu, čemu, mně.

Jihofrancouzská vlajka by měla být modrobílozelená

23. červenca – 5. srpna 2011 | Gondrin, Francie

S pěti přáteli jsme se vydali na jih Francie poznávat krásy vrchovin posetých vinicemi, vůně azurového oceánu a náručí Západních Pyrenejí. Vše na desetidenní cestě s Jérômem – naším skvělým hostitelem a průvodcem.

Na cestě po Sázavě – splouvání číslo 4

3.–8. červenca 2011 | Kácov/Šternberk/Sázava/Týnec

Sázvo, staniž se naší čtvrtou destinací, kde na vlnách tvých budeme se vzpouzet potopení. Ale kdeže, pravila nám: „Sucho bude, olej píti budete. A pak se ještě pos…“

Pulp Fiction: divadlo na informatice

28. května 2011 | FI MU, Brno

Představit divadelní premiéru v den čtvrtfinálových bojů mistrovství světa v ledním hokeji mohou snad jen informatici pod taktovkou bohémského, ale hlavně našeho, milého pana profesora Prokeše.

1. místo na začátku úspěšného jara

16. dubna 2011 (akt. 28. 5.) | Brno

Během tří týdnů jsme posunuli laťku hodně vysoko. Na konci března historický bronz a dnes… Zlato. Dva florbalové turnaje a dva velké úspěchy. Fajn zpestření snad nejdůležitějšího půlroku mého života.

Krkonošská pohádka o Peci a lyžkování

6.–12. února 2011 | Pec pod Sněžkou, Krkonoše

Většinou s perexy problém nemám, ale jak začít tentokrát? Ukloněním se skvělé bandě lidí nebo utichnutím před mocným klínem přírody s azurovou střechou a objetím paprsků? Krásná krkonšská pohádka byla křižovatkou rozličných příběhů lidí z mnoha koutů naší země.

Jsem ateista, díky bohu

17. ledna 2011 | Brno

Svou životní cestu si vybírá každý sám. I já to tak udělal a v otázce dvojsečného pravidla při psaní velkých písmen jsem si v nadpise odpověděl variantou s malým.

2010

Za Jíťou do předvánoční Zaragozy

15–20. prosince 2010 | Zaragoza, Španělsko

Čtyřdenní výlet s Bočim za Jíťou do Zaragozy, přejezd přes Prahu a Barcelonu a můj vůbec první let mimo balon a práci… Ve středu a pondělí na cestách, čtvrtek–neděle po památkách a na fiestě.

24hodinový volejbalový maraton III

3.–4. prosince 2010 | Pod Hradem, Brno

A je to tu zas… Pinkaná do balónu ve dne, v noci, ve dne a odmítání základní lidské potřeby – spánku – z lásky k volejbalu. Další čtyřiadvacítka jako předčasný dárek k Vánocům.

Míro, „vole“ není interpunkce

24. listopadu 2010 | Brno

Míra Bosák je spolu s Robertem Zárubou a jmenovcem Bakalářem (hokej a cyklistika) bezkonkurenčně nejlepší český komentátor. A když je slyšet i to, co nemělo být…

S vlastními dresy se jmény a čísly

6.–7. listopadu 2010 | Znojmo

Splnil se mi klukovský sen. Zahrát si ve vlastním dresu, na kterém je mé příjmení a zvolené číslo. S Honzou a Filipem jsme při výběru zvolili oranžovoubílou kombinaci, kterou jsme pokřtili na tradičním znojemském florbalovém turnaji.

Jak jsem Chamurappimu snědl večeři a seděl s velikány

15.–16. října 2010 | Praha

Na diskuzi JPW uplynul další rok, a tak jsme znovu uspořádali setkání členů. Po mém boku se vystřídala jména jako Yuhů, Marek Prokop nebo Chamurappi. Není nad to přiřadit si k přezdívkám tváře a internetové povídání o webu vést (snad ne) jednou osobně…

Florbalový turnaj v Třinci a zastávka v Olomouci

11.–12. září 2010 | Třinec

A po delší době je tu zase jeden z florbalových turnajů. Po půlroční pauze, kdy jsem nedržel hokejku v ruce, to byla těžká zkouška. Minuly mě i dva předešlé turnaje u slovenských sousedů a tak jsem doufal, že pomůžou aspoň ty nové halovky. Pomohly…

Na cestě po Otavě – třetí vodácká etuda

4.–9. červenca 2010 | Horažďovice/Strakonice/Písek

Jako malý jsem se těšil na třetí pokračování svého vodního příběhu. Tentokrát jsme s děckama zdolávali Otavu, projeli Strakonice a Písek.

X. FF Fakulty informatiky MU „z pohledu tvůrce

24. května 2010 | FI MU, Brno

S jubilejním desátým festivalem filmů jsme se sice teprve rozloučili, ale ten jedenáctý již klepe na dveře. A co třeba vyměnit při jeho příštím sledování pohodlné sedátko za školní lavici a tvorbu vlastního snímku?

X. Filmový festival Fakulty informatiky

13. května 2010 | FI MU, Brno

Na Fakultě informatiky slaví festival své již desáté výročí. Letošní filmový večer se nese v duchu takzvaných „stop motion“ snímků, kdy má divák pocit, že pořadatelé neustále mačkají pauzu na ovladači. Rozběhne se ve čtvrtek 13. května v půl osmé večer.

24hodinový volejbalový maraton II

9.–10. dubna 2010 | Pod Hradem, Brno

„Byl bys pro, aby se uspořádal další volejbalový maratón?“ zeptala se mě paní Švestková během jednoho lednového večera na tréninku. Už v jejím pohledu šlo vytušit, že zná mou odpověď, kterou v zápětí také dostala…

Čeho si zvlášť vážím na své mateřštině (a proč)

8. ledna 2010 | Brno

Mateřský jazyk jest pokladem každé země, národa či uskupení. Kdo haní jej, věčným kalichem studu polit býti měl. Vždyť právě slovem, avšak také mlčením, dokážeme přesně vyjádřit své city a potřeby, poděkování i úctu.

2009

24hodinový volejbalový maraton I

27.–28. listopadu 2009 | Pod Hradem, Brno

Hrát 24 hodin v kuse volejbal? Blázni… Ale že nás bylo – čtyři týmy, asi 40 nevyspaných lidí a skoro adrenalinový zážitek – takový je maraton ve volejbale a la MU v Brně.

S přáteli na samotě u… slovenského Pacova

23.–30. srpna 2009 | Pacov, Slovensko

Když jsem v mapách hledal slovenský Pacov, vyloupl se pouze jeho český bratříček. Nezbylo tedy zobrazit si Partizánske, nejbližší větší město, a cestovat elektronickým prstem na jihovýchod.

Svobodný Václav: šestidenní pěší závod Praha–Brno

30. červenca – 1. sprna 2009 | Praha–Brno

Cíl a pravidla jasná: start na Václaváku, cíl na Svoboďáku. Zákaz používání jakéhokoli dopravního prostředku včetně eskalátorů. Byly jsme tři týmy po třech odvážlivcích, na zádech spacák a nejnutnější potřeby na tvrdou cestu skrze naši republiku.

Na cestě po Ohři – druhý vodácký výlet

5.–10. červenca ’09 | Kynšperk/Loket/Vary/Klášterec

Západní Čechy jsou pro mě neznámou. Díky Honzovi jsme si je mohli vychutnat z vodní perspektivy. A stejně jako z první vody, i tentokrát jsem nadšený.

Menší sbírka poetických textů 2009

18. ledna 2009 | Brno

Krásný člověk ten, jehož dokonalost tvoří spousta malých chyb.

2008

Silvestr s přáteli a Plesnivá olympiáda

28. prosince 2008 – 4. ledna 2009 | Ostrava-Plesná

Večery plné karetních a deskových her, tělocvična se saunou jen pro nás, spousta fajn lidí okolo, to zní vážně dobře. Jeden z mnoha ideálních plánů byl přes den se zničit sportem, k večeru dorazit saunou a před spaním si popovídat při zábavných stolních hrách…

Víkendový florbalový turnaj ve Znojmě

6.–7. prosince 2008 | Znojmo

První prosincová sobota a neděle ve znamení amatárského florbalového turnaje ve Znojmě. Většina fotek a také statistiky lze dohledat na oficiálních stránkách turnaje.

Víkend v Hranicích na Moravě

Říjen 2008 | Hranice na Moravě

Dva moc fajn dny v Hranicích s ještě lepšími lidmi. Pozval mě Dušan alias Duško, který zároveň taky fotil. A to tak, že parádně…

Na cestě po Vltavě – Vyšák/Krumlov/Budějky

Srpen 2008 | Vltava, Vyšší Brod / Č. Krumlov / Boršov

5 dní pádlování, 70 kilometrů z Vyššího Brodu přes Český Krumlov do Boršova nad Vltavou, 4 kánoe, 1 raft a 9 fajn lidí okolo. Prostě – nejlepší dovolená za celý prázdniny.

Pohoda na slovenském Pacově s výletem na Buchlov

Červenec 2008 | Pacov, Slovensko

Týden na slovenském Pacově obohaceném letním ledním hokejem, návštěvou Bojnic a podvrženým olympijským kláním.

Ve Svatém Menaiu u moře

Červenec 2008 | San Menaio, Itálie

Desetidenní dovolená na Gargánu uprostřed Itálie na pobřeží Mare Adriatico. Během týdne jsme se podívali taky do sousedního Rhodi Garganico. Za fotky děkuju Filipovi.

V lanovém centru na Lesné

Červen 2008 | Lesná, Brno

Koncem června se nám naskytla možnost zablbnout si v laňáku na Lesné. Tak proč toho nevyužít? Skoky „do prázdna“ na hrazdu v desetimetrové výšce… jak je libo.

Kajli kousek ode mne: na turné v Praze

12. května 2008 | Praha

12. května 2008 jsem konečně i naživo uviděl člověka, který mě kdysi hudbou a dodnes i chováním zaujal. Fotky jsou pořízené mobilem, kvalitě se dá jen smát. Stála ode mne asi 10 metrů, hned pode mnou byl její manažer Sean Fitzpatrick.

Dubnová Osvětim

Duben 2008 | Osvětim, Polsko

Fotografie z jednodenního zájezdu do polské Osvětimi, kde jsme prošli pracovní a koncentrační a vyhlazovací tábor.

2007

Please mind the gap between the train and the platform

9.–16. prosince 2007 | South Ealing, Londýn, Anglie

Ze svítání nad neviděným pobřežím jižní Británie mi běhal mráz po zádech. Jízda po levé části široké dálnice lemované pustou krajinou prochladlou prosincovými větry vzbuzovala zájem z poznání nové země…

Zubříci – oddychový týden na západu Moravy

5.–10. srpna 2007 | Zubří

Letní týdenní výlet studentů masárny do Zubří. Místo s krásnými názvy jako Koníkov, Pičulín, fajnovými lidmi – Lenčou, Barčou a ostatními.

Letní Krkonoše s celodenními výlety po okolí

Červenec 2007 | Velká Úpa, Krkonoše

Každý den přes 20 km, každý den jiné místo. Zmokli jsme, spálili se, zpotili se, ale hlavně poznali krásy okolí strmého pohraničí severních Čech.

7. FF Fakulty informatiky s mým snímkem IntimateKylie

16. května 2007 | FI MU, Brno

Studentský filmový festival na Masarykově univerzitě… Jen si to představte – dva semestry úsilí vloženého do scénářů, natáčení, střihu a jako odměna osm minut slávy před třemi naplněnými posluchárnami.

1999

Úvaha: „Je sport důležitý?“ (ze zaprášeného šuplíku ZŠ)

2. pololetí, 1999 (?) | Brno

Ale tak proč se nepobavit nad úvahou, kterou jsem kdysi na základce zplodil. Tehdy jsem si téma dodatečně vyžádal, ostatní psali podle čtyř daných. Předkládám neopravovaný originál. :-)


Jakub Fiala, Odemne, 2003–2017 Líbí se vám zápisky? A co zákulisní informace na Facebooku